KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13878099
*
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 mars 2021
kl 20:50:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/3 20:51:32
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:37
*
Ulf Granlund
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/3 20:51:32 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:37